
PNEUMOKOKOVÁ ONEMOCNĚNÍ
NEINVAZIVNÍ (LOKÁLNÍ)
PNEUMOKOKOVÁ ONEMOCNĚNÍ

ZÁPAL PLIC U DĚTÍ
Zápal plic (pneumonie) je zánětlivé onemocnění plicní tkáně, které může probíhat s různou intenzitou. K rozvoji onemocnění jsou náchylnější kojenci, malé děti, starší lidé nad 65 let a lidé s rizikovým faktorem zdravotního stavu.
ZÁNĚT STŘEDNÍHO UCHA (OTITIS MEDIA)
Akutní zánět středního ucha (otitis media acuta) je častým onemocněním postihujícím malé děti, především batolata do 3 let. Během 1. roku věku prodělá minimálně jeden zánět středního ucha až 40 % všech dětí.

INVAZIVNÍ
PNEUMOKOKOVÁ ONEMOCNĚNÍ
Invazivní v tomto kontextu znamená, že se bakterie pneumokoku dostaly do krevního oběhu. To je obvykle spojeno se závažným průběhem onemocnění. Takové případy mohou končit hospitalizací, poškozením mozku, dlouhodobými zdravotními komplikacemi a případně úmrtím.
ZÁPAL PLIC U DĚTÍ
Zápal plic (pneumonie) je zánětlivé onemocnění plicní tkáně, které může probíhat s různou intenzitou. K rozvoji onemocnění jsou náchylnější kojenci, malé děti, starší lidé nad 65 let a lidé s rizikovým faktorem zdravotního stavu.
V případě, že je zápal plic bakteriálního původu, mohou se bakterie dostat až do krevního oběhu a rozšířit se po celém těle, v tomto případě pak hovoříme o závažném invazivním onemocněním bakteriémií (stav, při kterém se bakterie dostávají do krevního oběhu a šíří se po celém těle). Přibližně 25 % pneumokokového zápalu plic je spojeno s bakteriémií.


ZÁNĚT MOZKOVÝCH BLAN (MENINGITIDA)
Pneumokoková meningitida nebo také zánět mozkových blan je vážná, život ohrožující infekce. Mezi základní příznaky meningitidy patří náhlá horečka, bolest hlavy, ztuhlá krční páteř, zvracení, zvýšená citlivost na světlo a zmatenost. U malých dětí meningitida způsobuje horečku, neklid, podrážděnost, ospalost, sníženou chuť k jídlu a pití, zvracení, sníženou pozornost. Mezi rizikové faktory patří mimo jiné i věk. U dětí je zvýšené riziko bakteriální meningitidy v porovnání s dalšími věkovými skupinami. Meningitida je spojena s vysokým rizikem trvalých následků, případně úmrtím.
BAKTERIÉMIE
Bakteriémie je velmi nebezpečný stav, při kterém se bakterie dostávají do krevního oběhu a šíří se po celém těle. Častými příznaky jsou horečka, zimnice a snížená pozornost.


SEPSE (OTRAVA KRVE)
Sepse je extrémní imunitní reakce těla na přítomnost infekce. Může vést k poškození tkání, selhání orgánů a smrti.
Užitečné odkazy
- Národní zdravotnický informační portál (NZIP): Pneumokoková onemocnění. Dostupné na: https://www.nzip.cz/clanek/48-pneumokokova-onemocneni
- Národní zdravotnický informační portál (NZIP): Zápal plic (pneumonie). Dostupné na: https://www.nzip.cz/clanek/1116-zapal-plic-pneumonie
Merck Sharp & Dohme s.r.o. | Na Valentince 3336/4, 150 00 Praha 5, Česká republika
IČO: 28462564 | C 143294 vedená u Městského soudu v Praze tel.: +420 277 050 000 | e-mail: dpoc_czechslovak@merck.com | www.msd.cz
Společnost MSD je vázána etickým kodexem AIFP
Copyright © 2025 Merck & Co., Inc., Rahway NJ, USA a přidružené společnosti.
Všechna práva vyhrazena. CZ-PVC 00112 (3.0) datum přípravy materiálu: 06/2024