ZÁPAL PLIC U DĚTÍ
Zápal plic (pneumonie) je zánětlivé onemocnění plicní tkáně, které může probíhat s různou intenzitou. K rozvoji onemocnění jsou náchylnější kojenci, malé děti, starší lidé nad 65 let a lidé s rizikovým faktorem zdravotního stavu.
Mezi původce zápalu plic mohou patřit různé bakterie (např. pneumokoky), viry, ale mohou to být i plísně. Nejčastějším původcem bakteriálního zápalu plic jsou bakterie pneumokoky (např. Streptococcus pneumoniae). Inkubační doba pneumokokové infekce bývá přibližně 1–3 dny.
Zápal plic způsobený pneumokoky bývá závažnější nežli jiné typy zápalů plic. Příznaky se mohou vyvíjet jak postupně tak se i projevit náhle. Mezi specifické příznaky bakteriálního zápalu plic patří například vysoká horečka, která se může vyšplhat až na nebezpečných 40 °C, výrazné pocení, zrychlené dýchání, zrychlená tepová frekvence. Rty a nehtová lůžka mohou mít namodralou barvu kvůli nedostatku kyslíku v krvi. V některých případech se nemoc může projevit i změnou duševního stavu pacienta.
Zápal plic patří zejména u novorozenců a malých dětí do 5. roku života mezi obávané infekce. Příznaky bakteriálního zápalu plic specifické u dětí mohou být například kašel produkující hlen, bolest při kašli, zvracení nebo průjem, ztráta chuti k jídlu, únava a horečka.
Pokud máte podezření, že vaše dítě může mít zápal plic, je důležité jednat rychle a konzultovat to s lékařem.
Lékař stanoví diagnózu na základě které zvolí adekvátní léčbu. Při léčbě bakteriálních zánětů plic, které patří mezi ty nejčastější, se používají antibiotika.
Pozor! V případě, že je zápal plic bakteriálního původu, mohou se bakterie dostat až do krevního oběhu a rozšířit se po celém těle, v tomto případě pak hovoříme o závažném invazivním onemocnění bakteriémií (stav, při kterém se bakterie dostávají do krevního oběhu a šíří se po celém těle).